reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

A 3-kg mass is in free fall. What is the velocity of the mass after 7 seconds??
Which of the following MOST contributed to the plague of 1348? A. population growth in London due to increasing prosperity B. rising resentment by serfs towa
Change each noun from singularb to plural
What volcano in greece, with an elevation of 367 m, has been worthy of study as a result of its explosive history and close proximity to human population?
Solve for a. a+(−5)=−12 a=−17 a=−7 a = 7 a = 17
The school carnival is divided into sections. The dunk tanks are in 1/10 of the carnival. Games are in 4/10 of the carnival. Student exhibits are in 5/10 of the
The best way to build a strong network of people who help you is to
Help on number 8 please
What type of book was Edward Bellamy's Looking Backward? A. journalistic exposé B. epic poem C. utopian novel D. historical novel
Opposition to ratification of the Constitution was based on the belief that it would?