vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

It rained 6.453 cm on monday and 8.74 cm on tuesday how much rain fell during the two days? round to the tenth of a centimeter.
Anyone think Atlantis is real? Any true and logical evidence?
why did the germans resent accepting the blame for WWII
What is artificial selection?
Which of the following is true for American options? A. Put-call parity provides an upper and a lower bound for the difference between call and put prices B. Pu
Suppose A= {5,6,8,10,12} and B= {8,9,12,13,14} What is AUB?
What’s this answer to this ?
a sealed container filled with argon gas at 35 c has a pressure of 832 torr. if the volume of the container is decreased by a factor of 2 what will happen to th
The nurse is providing discharge teaching about medication administration to the parents of a child diagnosed with heart failure. What statement by the parents
A simple random sample of 5 months of sales data provided the following information: Month:12345 Units Sold:9480859492 (a)Develop a point estimate of the popul