mirayahdooley08
mirayahdooley08 mirayahdooley08
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

A factory makes parts for toys in different quantities, as shown in the table. How much would 11 parts cost?

A factory makes parts for toys in different quantities as shown in the table How much would 11 parts cost class=

Respuesta :

computing
computing computing
  • 01-09-2018

Divide $0.90 by 2 to get the cost per part. You get $0.45.

To get the cost of 11 parts, multiply $0.45 by $11.

The answer is $4.95.

Answer Link

Otras preguntas

What was the result of middle class Americans moving moving to the suburbs of most cities
who did the romans borrow their philosophy from? a. previous empires in rome b. the germanic tribes c. roman catholic church d. greeks
A company sells boxes of duck calls (d) for $35 and boxes of turkey calls (t) for $45. They make batches of duck calls that fill 6 boxes and batches of turkey c
How do you draw a cute Fox?
Find the diameter of a circle with circumference of 25.56 inches. a. 3 in. b. 6.28 in. c. 6 in. d. 8.14 in.
What is the name of the law that prohibits employers from discriminating against or giving people preferential treatment on the basis of race, sex, color, ethni
women in roman society had the right to
You are starting a Shaved Ice business and need to decide on a cup. Your choices are between a cone and a cylindrical shaped cup. The cone shaped cup has a di
Over time, most lakes grow larger due to erosion. true or false.
Two competing internet companies have recently restructured their payment plans. Quick Net requires a $10 activation fee and charges $55 per month for their bas