ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

A nurse has provided education for a patient newly diagnosed with hypertension who is just beginning therapy with antihypertensive medications. Which statement
What method did CORE use to end segregation in public places?
Selected transactions for L. Takemoto, an interior decorating firm, in its first month of business, are as follows. Jan. 2 Invested $15,000 cash in the busines
The "broken window fallacy":________. a. explains why inflation is so high. b. is a justification for the government to print more money. c. is illustrated wh
how do you do type in bold
On what assumptions are the narrator's inferences based? Check all of the boxes that apply. People do not play Scrabble well after they have lost a loved one. P
is 5.1 less than 5.06
What is 13 divided by 143
If food makes up about 15% of total expenditure of the country, and if the food prices rise by 10%, while other components of the price index remain constant, h
What is the perimeter of parallelogram ABDC?