lauraarango19
lauraarango19
02-10-2018
Mathematics
contestada
please help 7th grade math easy
Respuesta :
mathiscool18
mathiscool18
19-10-2018
You would choose a point on the line.
(10,15)
Then you wpuld take 15 and divide by 10, to get the cost per pound.
[tex]15 \div 10 = 1.5[/tex]
Therefore it cost $1.50 per pound and anwser C
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 88+ )
Otras preguntas
Communicating openly and honestly is one of the steps to A. redirecting bad behavior. B. repairing an injured relationship. C. engaging in positive self-t
What should you do if a club team you want to play for is in an unfamiliar neighborhood? Register online and ride over to meet the team Search the internet
"Which pairs of angles in the figure below are vertical angles? Check all that apply. A. Angle TSN and angle ISW. B. Angle ISN and Angle TSW. C. Angle KSW and
"What are the missing reasons in the proof? Given:▱ABCD with diagonal line segment BD Prove: Triangle ABD is congruent to triangle CDB Statements: Line segm
In the graph, the coordinates of the vertices of pentagon ABCDE are A(–6, –3), B(–4, –1), C(–2, –3), D(–3, –5), and E(–5, –5). If pentagon ABCDE is reflected ac
Ryan has nine 14_ounce of popcorn to repackage and sell at the fair.A small bag holds 3 ounces.How many small bags can he make?
Jeremy opens a chocolate shop in the city. He pays $1,500 a month for rent and maintenance of the shop. The price of raw materials and manufacturing the chocola
The Carlsbad Decrees included a secret _______________________________ force and censorship of newspapers.
"What is the ratio of the area of TRIANGLE ABC to the area of sector BDCA (the sector spanned by arc BDC)? "
"From the graph of g, state the intervals on which g is continuous. Select all that apply. (-INFINITY, -4] (-INFINITY, -4) [-4,-2] [-4,-2) [-2,2] (-2,2) [2,4] [