Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

how do you do expanded form in three ways to the number 37,917,545
is 9.777..... a whole number, integer,rational number, irrational number, real number.
What characterization of talks with Iran did McCain blame on Obama? Diplomatic Weak Without pre-condition Extremist
When did Vasco DA Gama die
Zach brought two jet skis for $15,480 He will make 36 equal payments. How much will each be?
what, in some states, is a valid reason for denying someone the right to vote?
what is 70/80 as a decimal
10 times as many as 1 hundred is how many hundreds
The sentence below is correctly punctuated. She eats very little; nevertheless, she does not lose weight. a. True b. False
Raul and Tyree have open cans of soda. The can A is left sitting on the table while the other cans B and C are each heated on a hot plate. Can B is heated to a