spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Use the greatest common factor and the distributive property to write and an equivalent expression: 20g+24h
Gianna skied three times farther than Xavier. Xavier skied four miles. How far did Gianna ski?
What postponed the suffrage movement in the beginning of the 20th century? A. House of Commons B. Equal Franchise Act C. Parliament D. WWI
round 128.59943 to 3 decimal places
Andrea bought 12 bagels and 10 muffins at the bakery of these items 2/3of the bagels were Multigrain and3/5of the muffins were bran muffins how many Multigrain
Muscles directly cause a. the release of hormones. b. the regeneration of nerves. c. the extension of limbs. d. the healing of wounds.
Please answer the question from the attachment.
what is 2xy(3x^2 +4xy-5xy^2)
the product of ages of 3 children in the Collins family is 72. the sum of the ages of 3 children, the twin boys and the older sister is 14. how old are the bo
Musical instruments of different types playing the same note may often be identified by the ____ of their sounds. a. pitch c. fundamental frequency b. intensi