VBTSPILOTS2945 VBTSPILOTS2945
  • 02-02-2019
  • Mathematics
contestada

We have 339 ounces of jam to be divided up equally for 12 people how muny ounces will each person get

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-02-2019

Answer:

28.25 ounces per person

Step-by-step explanation:

To find out how much jam each person will get, we take the total number of ounces and divide by the number of people


339 ounces/ 12 people

28.25 ounces per person

Answer Link

Otras preguntas

Melissa wants to buy a new pair of shoes that have an original price of $45. Melissa has a coupon for 20 percent off to use on them, which amounts to a discount
Four positively changed particles are at various distances from a changed plate. The particles are equally changed and do not influence each other. Which parti
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen.
how do you write a mixed number as a percent? use 2 1/2 as example.
which one is greater one yard or one meters
Read the excerpt from "Sea Fever" by John Masefield To the gull's way and the whale's way where the wind's like the whetted knife; Which sound device is most no
name three ehr software systems commonly used by physician offices
Write the point-slope form of the equation of the line that passes through the origin and has a slope of 2. Include your work in your final answer.
Bribery is used in peer pressure.
Whats the property/strategy for -5 5/7+8+(-3 2/7)