alemorachis49 alemorachis49
  • 04-02-2019
  • Mathematics
contestada

Haley buys 9 pounds of apples for $3. How many pounds of apples can she buy for $1?

Respuesta :

asdf334asdf334 asdf334asdf334
  • 04-02-2019

Answer:

3 pounds

Step-by-step explanation:

divide by 3 you get 3 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Where the battle of fort Charlotte took place
A line is graphed in the xy-plane shown at left. Which of the following is an equation of the line?
A spring on Earth has a 0.500 kg mass suspended from one end and the mass is displaced by 0.3 m. What will the displacement of the same mass on the same spring
What two fractions equal 1 1/5
why did Britain and France try to stop the united states from selling goods to the other
Please help thank u
Which of the following accurately describes the square root of 10? 1. It is rational 2. it is an integer. 3.It is a whole number. 4. It is irrational.
Which represents the solution set of 5(x+5) 859x<12x>12x<16​
In one U.S.​ city, the quadratic function f (x )equals 0.0039 x squared minus 0.42 x plus 36.79 models the​ median, or​ average, age,​ y, at which men were firs
The vapor pressure of benzene (C6H6) is 73.0 mm Hg at 25 °C. What is the vapor pressure of a solution consisting of 179 g of benzene and 0.217 mol of a nonvolat