madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

8. A pattern of being late for work or for appointments is usuallyA. a habit learned early, which is nearly impossible to break.B. directly related to one's per
What is an equivalent fraction for 20/12
How does the saguaro cactus take advantage of rare, brief rainfall?
A box is lowered using a rope. If the acceleration of the box, is 2.5 m/s2 (downward) and the tension in the rope is 31 N, what is the mass of the box (in kg)?
The force between a pair of 0.001 C charges is 200 N. What is the distance between them?
is a piece of cloth a point, line, or plane?
1/3(9x+27)-4=1/2(2x+54)
Tasha believes that she can rewrite the difference 120 - 36 as a product of the GCF of the 2 numbers and another difference. Is she correct?
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
what is a post hoc fallacy?