bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me Phylum ___________ contains organisms that have a cutic|e; a f|exible protective covering.
Question 2 of 5 Which choice describes the shape of the data? 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 A. Symmetric; not bell-shaped ОО o B. Not symmetric; not bell-shaped
Are u allow to run if u have period?
hello me again, answer this question, please show work
[tex] \sf \large \: find \: \frac{dy}{dx} \: if \: x=a ( \Theta + sin \Theta ) , y= a (1- Cos \Theta ) \: at \: \Theta = \frac{π}{2} \\ \\ \\ \\
Cells need energy.Give reason?​
Grave of the Fireflies 5-6 sentence summary. Please put it in your own words. Very Appreciated!
Question Without looking, Luke picks necklace beads from a bag of 52 beads. Half the beads are rough. The other half are smooth. There are 13 red beads, 13 blue
Solve. 9 m 3 − 27 m 2 − 252 m = 0
A 5.0-newton force could have perpendicular components of