bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Which plain is completely located in canada?
Which vascular tissue is involved in the transport of starch found in fruit pulp?
during the revising phase of the writing strategy , why is reading the eassy out loud recommended
Where do you find the lake baikal?
How does Douglass use the word nature in the excerpt from his narrative My Bondage and My Freedom?
Which figure of speech is used in this excerpt from act 1 of Shakespeare's Romeo and Juliet? ROMEO: O, she doth teach the torches to burn bright! It seems she
Help me plzz I'll do the same
What is immigration?
For which reason would writers most likely choose to write satire
answel.break, so be sure that best answer each question. Note beyou have the entire question and allthe answers choosing 1. Significant settlement in Manitoba,