zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Most junior loans that are negotiated today are secured from:A) Life insurance companiesB) Commercial banksC) Thrift institutionsD) Private individuals or group
Meaning of Learnership
(100 points on this) The box is laid on its side and the white label covers 60% of the lateral surface area of the box. Find the length of the box.
Which of following is not one of the steps in the data life cycle?A. data storageB. data useC. data collectionD. data accounting
The following data represents the body temperature in degrees Fahrenheit of randomly selected adults: 98.3 98.8 98 98.8 98.3 99 98.1 98.4 99.4 98.8 99.3 Mean
How can get (FREE)Internet access at home
Find the crutches values x2R and x2L for the given confidence level c and sample size n c=0.90 n=16
Simplify -5.4u(3.8u+2)
-3x-9=15 what is the value of x
One of the following sentences contains and independent clause and a dependent clause , which makes it a complex sentence. Which is the complex sentence ? A. A