sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

Molly shot 20 baskets in 4 minutes. Nico shot 42 baskets in 6 minutes. How many more baskets did Nico shoot per day minute?
In which country did the first industrial revolution begin? a. united states b. france c. britain d. germany
The second law of thermodynamics states that _____. when a process converts energy from one form to another, some energy converts into heat, a less usable form
a minor league baseball team plays 122 games in a season. If the team won 14 more that three times as many as the lost, how many wins and losses did the team ha
What are the solutions of 2x2 8x = –26? –2 ± 3i –2 ± i 2 ± 6i –3 ± 2i
finish the pattern 20, 18, 17, 16,
what is the difference of acceleration of objects on earth versus objects in space.
What is an example of a weak base?
a child walks 35 meters in 7 seconds. calculate the child's speed.
Which of the following is an independent clause? Early American writers were mostly men. Although early American writers were mostly men.