jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Hugh is writing an article for an ecological magazine. Help him complete the sentences Trophic level transfer (TLTE) is the measure of the amount of energy tran
Helppppppppppppppjssjjsjsjsjsjsjsjs
Critically explain three aspects of growth​
How were Daniel Morgan and his militia able to defeat the vastly superior forces of General John Burgoyne?
Answer this question pls!!
Which characteristic is typical of distress? worry and anxiety increased energy improved motivation better reaction time
During a lab investigation, students added four 50 g masses to two boxes and arranged the boxes so that they were motionless on a pulley, as shown in the diagra
Select all the adjectives. Don't include a, an, or the. Han solo plans to adopt a Serbian poodle.
So often we act out of ignorance and face grave consequences for our actions. God longs to grant us spiritual wisdom, that not only helps us make wise choices,
What is Smithland's economic system?