jonah420
jonah420 jonah420
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.50. At the
same rate, what would be the cost of 7
pounds of apples?

Respuesta :

Tguerry2
Tguerry2 Tguerry2
  • 01-10-2019
3.50 is the cost of a 5 pound bag of apples. 1 pound bag is $.07 — .07 • 5 = 3.50. So them at means .7 • 7 = $4.90
Answer Link
Muhaha
Muhaha Muhaha
  • 01-10-2019

Answer:

x = $4.90

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of 7 pounds of apples

5/3.50 = 7/x   <-----  (Cross multiplying to solve )

(FRACTION ABOVE)

 

5x = 7 * 3.50

x = $4.90

Answer Link

Otras preguntas

Which list is organized from SMALLEST to LARGEST? It is Planet,Solar System,Galaxy,Universef
Two equations are shown: Equation 1: (x –12) =12 Equation 2: y – 12 = 12 Solve each equation
0.001 in Standard form
A camera is an example of ____. a. an experiment c. technology b. a robot d. a scientific method
How much would a 185 pound astronaut weigh on the moon
what is the main idea of the paragraph. have yo ever wondered how images find there ways onto televisions screen. some tv shows are delivered to homes thro
1.666667 as a fraction
Oxygen enters the ocean through mixing and photosynthesis. true or false?
The organ with the most acidic contents in the digestive system is the a. pancreas c. stomach b. mouth d. small intestine
Which expression is equivalent to 16a + 24b ?