makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

What did the Nile leave behind when it flooded? A. loess B. rich soil C. large rocks D. sand
what is 1/6 plus 3/8 all together
5 arguments for and against the death penalty
if you no that 4x5=20 how can you use the commutative property to find 4×5
Highest common factor of 99 and 63
what is 45 divided by two thirds
From his time in Congress, Johnson was known for his skills in A. compromise. B. debate. C. legislation. D. foreign relations.
Fish give off the compound ammonia which has a pH about 7. To which class of compounds does ammonia belong?
How far do glaciers move in a year?
what is the answer too 3-3*6 2=?