banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Where did services originate?
How do the changing Coronavirus numbers in Hubei, China (Where it started) illustrate how numbers can provide a distorted picture of what is going on with this
what is the measure of angle ABC?
Radioactive cobalt-60 is frequently used in treating cancer. It took 24 years for a 10 gram sample to decay to 0.625 grams. What is the half-life of the sample?
Which of these describes the strategy of word association? A. Making connections between related words B. Connecting a word with an image C.Finding out a word's
5) BRAINLIEST AND 10 + POINTS! :) PLS HELP ASAP
Question 2 of 20 :-th--LLLLSelect the best answer for the question.STEETPIELILENELLHETERHEThenPIESELLERWAT2. This question is based on the following paragraph.
15% of my candies were strawberry candies. I had 30 strawberry candies. How many candies did I have?
True or False: If a polynomial with fur terms cannot be factored by grouping then you must use the irrational root theorem to solve.
The principle that describes the force on a charge in a magnetic field was named for: Henry Oersted Faraday Biot and Savart