marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

Formation of free radicals can increase your risk of cancer and heart disease. True False
Question 2(Multiple Choice Worth 3 points) (07.05 MC) The table shows the concentration of a reactant in the reaction mixture over a period of time. Reactant C
What do we call temperature changes caused by changes in air pressure
Which numbers are irrational? Select each correct answer. A. 6.25−−−−√ B. 3√ C. −1√ D. 32−−√
What is the radius of a circle with the equation (x − 3)2 + (y − 7)2 = 9? A) 3 B) 4.5 C) 6 D) 9
I need help from a wizard...
a jackelope breeder wants to breed a short but fast jackalope and selects the shortest 10% of the jackalopes in the herd and breeds them with the 10% fastest bu
to declare a person no longer belongs to the church is called what
Complete the solution of the equation. find the value of y when x equals -4 5x+2y= -40
20pts!!!!!!!!!!!!!!!!! 0 CLEAN: Wash produce. Rinse fresh fruits and vegetables in running tap water to remove visible dirt and grime. Remove and discard the o