mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The units digit of a two digit number is 1 less than 3 times the tens digit. if the digits are reversed, the new number is 45 more than the original number. fin
_ involves countries negotiating with each other to settle their their differences
5. Given that side A and side E are of equal length, find a positive value for x. Show all work.
PLEASE HELP ME I WILL GIVE BRAINIEST But we hesitate in this country, thinking that compulsory voting seems somehow un-American (Galston); we enjoy our freedom
A recipe for fruit salad calls for 3 times as many apples as oranges. Which statement is true?
Countries which border the Persian Gulf such as Kuwait have very limited fresh water supplies. Many are forced to search for water from other sources such as A
whom do we share the road with
when was the revolutionary war
The bones in the front limbs of many mammals are similar in their structure.what term is used to describe physical similarities between related species that ind
If a 60-degree angle is bisected and then each new angle is bisected, what is the measure of the smallest angle formed?