mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

what property is -2x - 2 + 5x​
Is the relationship between velocity and centripetal force a direct, linear or nonlinear square relationship?
Who is the president of the United States
Which of the following is a health risk associated with ozone depletion
What is men squared?
what is the answer please​
If you awnser this question please include work
h(x)= 1/8x^3-x^2 What is the average rate of change of h over the interval −2≤x≤2?
if slope is 3/5 and y = -2 what is it in slope intercept form
Beverley is buying hot dogs and hot dog buns for a picnic. She wants to buy one got dog for each bun with none left over. The hot dogs come packed 12 in a packa