abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

It's dimensions are 1 2/3 feet by 2 2/3 feet. What is the area?
What ratio is equivilant to 4:13 which makes 85?
The symbiotic relationship between a flower and the insect that feeds on its nectar is an example of a. mutualism because the flower provides the insect with f
What is the antecedent of the underlined pronoun in the sentence? Tracey put on her waterproof goggles and dived into the pool. A. pool B. waterproof C. gog
The expression 3 radical 18 is equivalent to a) 9 radical 2 b) 3 radical 2 c) 3 radical 6 d) 9 radical 3
Informal amendments to the Constitution are changes in the ______________ of the Constitution that occur over time.
Skeletal muscles have an abundant supply of ?
whats the word islam mean in arabic
How can you determine how much energy a food item contains? A. taste the food B. weigh the food C. look at amount of Calories D. look at what color the food
The North was the most rural and agrarian of all the regions in the United States. a. True b. False