Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

If f(x)=25-x^2 and g(x)=x+5, what is (f/g)(x)? Write your answer in the simplest form.
Who was the president of the U.S in 1944.
Who discovered the temples
A store buys shirts for $12 each and marks up the price by 25%. What is the price for a shirt at this store?
why is homogeneous mixture not considered a pure substance
What is one difference between a cell wall and a cell membrane?
Cylinder has a height of 14 centimeters and its circle bases have a radius of 10 centimeters. find the surface area of the cylinder.
Justin has limited range of motion oh his legs but wants to compete on the obstacle course he and his friends created what accommodation can be made to help him
What is the distance between these two points on a number line? –131 and –87 A. 218 B. 44 C. –44 D. –218
What did the declaratory act state?