stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

The ruana is similar to a: tablecloth coat poncho skirt​
Solve for h -8 = - 2 (h - 6) H=
what do you mean by potential energy of an object is 60J​
A is the amount you pay for the purchase of a house that decreases the amount of the loan. -closing payment -closing cost -origination payment -down paym
9. Which of the following is a natural pesticide that's sometimes applied to organic crops? O A. Organophosphates OB. Nitrogen C. Neem oil D. Nitrate
Essay on world environment day
If 4 more than twice a number is 8 less than three times the same number, what is the number?
What adverse effects does covering the land with concrete and asphalt create? Vegetation and trees cannot grow. The flow of water in rivers is changed. Non-nati
Discuss, how equilibrium shifts in following reaction: A) 2H2O2(aq) ⇄ 2H2O(l) + O2(s) B) 3O2(g) ⇄ 2O3(g)?
I NEED HELP ASAP!!!!! Complete the following outline on ants by selecting topics and subtopics from the table. Capitalize each main word of the topic and each f