janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

a. STOP: What is a technology habit you practice today that you now realize will not help you to be successful? Explain why it’s important to STOP doing this r
Animals which take on many forms during their life cycles are called what
Parents who share their values and thoughts with their children enable the children to know and recognize their own values and beliefs. True False
What are the two causes of alcoholism psych?
Q # 15 I need help please to resolve
What are the two causes of alcoholism psych?
The division of sharing power between state and national governments is the principal of ?
express each ratio as fraction in simplest form. 18 in to 6 feet and also 25 dollar to 120 cents
By analyzing this chart of battles in the American Revolution, it can be determined that the Revolutionary War A) was centered around New England. B) ended
what happend to elias boudinot as a result of signing the treaty of new echota