faithvfab1 faithvfab1
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 3 pairs of insulted socks cost $17.07. what is the unit price of the pairs of socks

Respuesta :

ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 01-04-2020
Divide the two
5.69 is the price
Answer Link
simranpatel76 simranpatel76
  • 01-04-2020

Answer:

The unit price of 1 pair of socks is $5.69

Step-by-step explanation:

$17.07 divided by 3 equals $5.69

Answer Link

Otras preguntas

Difference between temporary and permanent methods of contraception​
Evaluate Equation Below Please help!
Can anyone help me ?
Thời kì nào chưa có nhà nước
find x in the following​
Calculate the amount in an account after one year that starts with the principal listed below and pays the specified annual rate of interest compounded yearly.
What is Medevial Age?​
what is the decimal equivalent of 7/20
• (6) Mention the role of School Children to reduce nois Pollution​
Write down the role played by four digestive juices in digestion and the organs which secrete them.