leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST
Solve equation for the given variable
1. Starr and Waterman mention that the term groove "evokes the channeled flow of 'swinging' or 'funky' or 'phat' rhythms." Can you find a song with a groove th
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
What goals does Mandela say he is committed to on behalf of the African people in 1964? Did he fulfill his commitment? Explain your answer in four to six senten
Prepare a list of causes and effects of climate change. Write any five points of causes and effects.​
The table shows the steps for solving the given inequality 4-3(x-5)>6x-17
summer school is over, and I'm feeling self-destructive. Take all of my points and have a good night. 1/3
[tex]Evaluate \: the \: following \\ (1) \: log1000 \: \\ (2) ( \frac{128}{625} ) \\ (3) log {x}^{2} {y}^{3} {z}^{4} \\ (4) log \frac{ {p}^{2} {q}^{3} }{r}
the mass of earth is 6*10^24 and of mars is 6*10^23 and gravitational force is 6.67*10^16 ,find the distance between their centres.​