johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

What reason does Emperor Qian Long give King George III for not sharing Chinese civilization with the British
What did the supreme court decide in the case roe v. wade?
Solve this quadratic equation using the quadratic formula. x2 - 6x + 6 = 0
Why did England institute the writs of assistance?
John's company asked him to make recommendations for new hardware and software to replace the existing marketing-information system. what should he recommend?
g(x) = x3 + 6x2 + 12x + 8 Determine the function’s value when x = −1
The amount the insured must pay before health care benefits are reimbursed is known as the
Christian randomly selects students from his grade to rate a math test as easy, moderate, or difficult. Of the students he surveyed, 13 said the test was easy,
All of the following expressions simplify to -4, except _____. -1 - 3 5 - (-9) 2(-2) -8 + 4
Hurry pls *50 POINTS* The diagram shows one step in the process of protein synthesis. Which step is shown? transpiration translocation transcription translation