ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

Write the equations after translating the graph of y=|2x|−1: one unit up
What dialogue box is used for character formatting?
What minimum strength of magnetic field is required to balance the gravitational force on a proton moving at speed 7 ✕ 106 m/s?
Which account is a form of grassroots activism that supported or opposed same sex marriage?
When the tab key is pressed, a(n) ____________________ formatting mark appears in the empty space between the tab stops?
Based on what Lizzie says and how she says it, which conclusion can a reader draw about how Lizzie views Mrs. Cobb?
The nth term of a sequence is 4n-3. Is 75 a term of this sequence? Give a reason for your answer. Thanks for your help :)
What percentage of the data falls outside 1 standard deviation of the mean? 0% 1% 5% 32%
Why was suicide rising in the 19th century in europe?
Anyone please help I don’t understand this!