yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help with this section
how to spell stradigy
Conjugate the imperfect tense of the verb ir
you can answer them in the comments1. is family important to you? why/why not?2. do you think young people can learn things from elderly members of their family
PLEASE HELP MY TIME IS RUNNING OUT THANKKSSSS
4. PART B: Which lines from the poem provide the best support for the answer to Part A? A "Those hours, that with gentle work did frame/The lovely gaze where ev
How many liters are there in 3.0 moles of CO2 at STP?
Explain your answer !! Will give brainlst
What does absorption mean? *
Whats the slope form?