highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

Given f(x)=3x-4 and g(x)=-2x+7 evaluate f(f(3))
if you a real human help attached file
Will give brainiest answer!What verb should be used to complete the sentence below. El _____ professorA- esB- esta
If eight trash bags last for thirty days then how many trash bags do you need for 180 days
Why do all the elements in the alkaline earth metals have similar properties
what is 587×93 and can anyone ashiw me how you got that answer
Discuss three ways you could (or currently do)use the excel software in your personal life.Provide examples of the why excel is an effective choice over other p
on the last period, our teacher had 1/2 of an easier left. she gave that to her 2 students equally. How much easier did each student tale home
If the U.S. were a confederation, which of the following would be a problem it might encounter?
Why do people of both Jewish and Christian faith trace the start of their religions to Isaac