amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

it take 7 oz of cheese to make a burrito and 9 ounces for a taco if you wanted 8 burritos and one taco how many ounces of cheese would you need
what was the antifederalists main reason for opposing the new constitution?
what is .875 in fraction form ?
Which part of this excerpt from Charles Dickens's Oliver Twist suggests a trace of humane feeling in Mr. Bumble's character? For some time, Mr. Bumble drew Oliv
Math question (working too, if possible)
The lining of the uterus that is discharged during the menstrual flow phase is the
What was the stated goal of the National Organization for Women? A. Gaining the right to vote for women B. Opposing women's right to abortions C. Encou
What did the Thirteenth Amendment accomplish? A. The popular sovereignty of slavery B. The abolition of slavery C. The suffrage of slaves D. T
if f(x)=x^4-x^3+x^2 and g(x)=-x^2 where x=0 what is (f/g)(x)
what is sin 7 (3.14) /4