catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

simplify the radical expression ^3sqrt 125x^9 y^12
[Urgent] Solve this problem. What is X? (See photo) Don’t forget to use the equation a^2 + b^2 = c^2. Show your work. Not sure if this will be useful: (^2 = al
30 PTS Answer correctly, please. Define genetic variation
the five needs that our government protects are:
An initial deposit of $45,000 grows at an annual rate of 10% for 20 years. Compare the final balances resulting from continuous compounding and annual compound
What is the area of the circle shown? Use 3.14 to approximate pi. Round your answer to the nearest hundredth. please help me
Financial statements are important for
Discuss two ways an individual can combat corruption in South Africa
What is life and how do we live it
write a few sentences identifying the causes of the Great Depression.