kathytwilight1135
kathytwilight1135 kathytwilight1135
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 8 pounds of granola at $3.10 a pound for a hiking trip. How much did she spend altogether?

Respuesta :

lovelilly23470aj lovelilly23470aj
  • 04-05-2020

8 x 3.10 = 24.80

She spent $24.80 all together

Answer Link

Otras preguntas

The width of a rectangle is (x+1) and the length is (x-6). What is the length and width of the rectangle if the area is 30 square feet?
There are 3 tennis balls in each can. The coach bought a total of 27 tennis balls. Write and solve the equation to find How many cans the coach bought
The US government supported westward expansion. It envisioned a nation that covered a vast expanse of land from the East Coast to the ____ Ocean. The acquisitio
Although there are differences among individual nations, communist governments are usually a form of either (1 point) autocracy or oligarchy oligarchy or republ
What are the top 10 food sources for low income individuals? What are your favorite 2 to eat from this list?
How did Temperance reformers want to change society?
I need help with geometry
Write an essay in which you explain how Franklin D. Roosevelt builds an argument to persuade his audience to support Great Britain in its fight against Germany.
If C is 40°, find the angle of BDA and BAC!​
whats the slope form help pls