nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

'the people shall weary themselves for very vanity.' do you know anything about that
Write a net ionic equation to show how isoquinoline, c9h7n, behaves as a base in water.
Change the following sentences from present to past tense. 1. Los maestros enseñan las clases. 2. El abogado trabaja demasiado. 3. Yo estudio bastante. 4. Los f
Why were southern slaveholders anxious about the loyalty of white southerners who did not own slaves?
Were-jaguar figures were created by which culture?
Find the measure of the third angle of a triangle given the measure of two angles are 86º and xº. a.(86 – x)º strike reset b.(90 – x)º strike reset c.(94 – x)º
what is the graph of the function f(x)=-x^2+4x+6/x+4
1222+56660+900+10+100+21
What is the equation of the axis of symmetry of y=-3(x+6)^2+12
Jose wanted to let his dog out for a walk. Opening the gate, Jose let his dog into the yard. After a long afternoon of play and fun, he took him back inside for