alanapbonilla
alanapbonilla alanapbonilla
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Dan bought four candy bars for a total $24.96. How much did each candy bar cost? Thank you

Respuesta :

4804167154
4804167154 4804167154
  • 02-06-2020

Answer:

Each one is $6.24

Step-by-step explanation:

You have to divide 24.96 by 4

Answer Link

Otras preguntas

What is meant by the "journey" according to American Romantic Literature?
How can the random distribution of alleles result in a predictable ratio
What is the value of the exponent n. Explain which law of exponents supports your answer.
Rent for a 3-bedroom apartment is regularly $936 per month. Apartment management is now offering one month free for a 12-month lease. If you sign a one year lea
Put <, >, or = for 2-9
Mark's age, x, is 6 times his age 2 years ago. Which equation represents the statement? A. X=6x+2 B. X=6(x-2) C. X=6x-2 D. X=2x+6
A person does 50j of work to lift a crate using a pulley. The plley's work output is 42j. What is the pulleys mechanical efficiency?
Folkways include all of the following except a. murder. b. not putting food in your mouth with a knife. c. shaking hands when you are introduced to someone. d.
How did the U.S. Constitution solve a problem created by the Articles of Confederation? A: It gave the Supreme Court the ability to enforce laws. B: It gave
At the last Chance Filling Station, gas costs $1.60 a gallon. Trevor paid $32.00 to fill his tank. How many gallons of gas did he buy? a. Write an algebraic exp