TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the United States' role in World War II? A. The United States played a key role in the military defeat of Nazi Germany. B.
Emily just hired a new employee to work in your bakeshop. In one hour the employee burned 650 chocolate chip cookies. If this represented 13% of the day’s produ
In the feminine mystique the author argued that
Six people paint the fence and 15 hours how long would it take five workers to do the same job
If ( x - 2 ) 2 = 49, then c could be
explain the similarities between phagocytosis and pinocytosis.
What is the value of x? 26 28 30 32
Which of the following equations has the correct products and is balanced correctly for a reaction between Na3PO4 and KOH? A) Na3PO4 + 3KOH → 3NaOH + K3PO4, b
Lance has 6 boxes of donuts. He want to put 8 donuts in each box how many donuts does Lance have
Any really smart people who can answer this? (Questions 14 and 16)