princesskhj5885 princesskhj5885
  • 02-08-2020
  • Mathematics
contestada

9/10 of the weight of a loaf of bread comes from the flour used in its baking. 2/9 of the weight is the protein what fraction of the weight is protein?

Respuesta :

valerieulbrich
valerieulbrich valerieulbrich
  • 02-08-2020

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

2/9 * 9/10 = 2/10 = 1/5

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate of 135 miles in 5 hours
Lea buys 6 model cars that each cost $15.She also buys 4 bottles of paint that each cost $11.How many does lea spend on model cars and paint?
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Describe the long term effects of competition on populations of two different species competing for the same source.
Describe how insulation works and the role it plays in keeping our homes at a comfortable temperature.
For her cellular phone service, Vera pays 32 a month + 0.75 for each minute over the allowed minutes in her plan Vera received a bill for 47 last month for how
Describe the long term effects of competition on populations of two different species competing for the same source.
in a direct democracy who votes on government policy
Express 14 100 000 in scientific notation
Write a 3-digit number using the digits 5,9,and 2.then write your number using words