meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Find out why is CNG is preferred as a girl over diesel. Prepare a report on the advantages and disadvantages of CNG as an automobile fuel
The manager of a crew that installs wood floors has tracked the crew's output over the past several weeks. Each worker works 40 hours per week and earns $17 per
Classify the expression: 5x + 3x^2 − 7x^3 + 2 A. Linear Expression
PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION FOR HOMEWORK!!!!!!!!!!
Which of these groups of elements show the least electronegativity?
Which is steeper: a road with a 12% grade or a road with a pitch of 1 in 8?
there are three oranges in 200g of bag . if the weight of them with bag is 1.4kg. find the weight of an orange.i want full methods
Ernie Rolph borrowed ​$6700 at 4​% annual simple interest. If exactly 1 year later he was able to repay the loan without​ penalty, how much interest would he​ o
-3 raised to 2 + -3 raised to 2 =
Please answer this question now