uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

The costs of Brand A and Brand B coffee beans are $400/kg and$280/kg respectively. x kg of Brand A coffee beans and y kg ofBrand B coffee beans are mixed so tha
Help me plzzz, I’m kinda bad at math so it would be really helpful type it here
Help with these questions, please!! I don't understand them!
If a plant's flowers are very colorful and produce nectar, the plant is probably pollinated by ______________. self-pollination insects wind water
What is the name of the process that transports substances across a cell membrane with the aid of a carrier and energy expenditure?
The ___ nervous system only contains all the sensory neurons and the voluntary motor neurons
What component in the suspension system combines the shock, spring, and upper control arm into one unit?
convert 6.35 grams of aluminum sulfate to moles​
What causes the Brownian motion of particles in a colloid? a) collisions between the particles and surrounding molecules b)interactions with rays of light that
Explain what and expository essayis and what method is most commonly used when writing this type of essay