Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

The inner cellular layer of trophoblast that remains intact inside the blastocyst is termed the?
What type of bond connects the fatty acid? a. phosphate bond b. amide bond c. an ester bond d. an amino bond
Rogoff co.'s 15-year bonds have an annual coupon rate of 9.5%. each bond has face value of $1,000 and makes semiannual interest payments. if you require an 11%
If traffic is traveling faster than the speed limit, resist going the speed of the __________. a) fastest vehicles b) tailgaters slowest vehicles c) vehicles
Epinephrine activates the cyclic amp pathway. in this example, epinephrine is a(n) __________ and camp is a(n) __________
The so-called wright amendment, sponsored by congressman jim wright of fort worth in 1979?
Hhv-5 infectious in pregnant women can be particular concern because this virus can be?
What is semiconductor device that produces electric current through the effect for which its named?
How many moles of iron atoms are obtained from 320kg of iron oxide
What is the reactance of a 9. 0×10−2 μf capacitor connected to a 23 kv (rms), 550 hz line?