chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

why is it important for scientists to have a standard measurement system that is used around the world
The average of six numbers is 22. The numbers are 20,17,18,24,29 and x. Find x
what marked the beginning of a cilivization
What is 0 divided by negative 15
which equation represents this sentence? one-half the sum of a number and four is three less than the quotient of five and the number. 1/2n 4=5/nāˆ’3 1/2(n 4)=3āˆ’5
Help on number 16 please , it says: an alligator hatchling grew to 72.5 inches after six years this length is 10 times its hatchling length
What are malignant tumors?
what is the estimate of 7820
How to write 4.26 to nearest tenth
Britney scored an 85 on her last math test write a prime fraction for 85