keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

In a typical corporate organizational structure: Multiple Choice the vice president of finance reports to the chair of the board. the controller reports to the
5 is 1/10 of what number? Help please!!!!!
46. Which of the following is not a form of matter? A. Iron B. Light C. Snails D. All the above are forms of matter
HELP YOU WILL GET 25 CREDS Night and Dragon— From the memoir of author Abigail Prynne 1 I sit at my desk listening to thunder growl outside my window. Flashes o
Dr. Elizabeth Brennan
Write 5 + (-3) using subtraction.
Chloroform has a density of 1.5 g/ml. What the mass of 10.0 ml of Chloroform?
What do the Malagasy have that is unusual or surprising?​
En el cafe los clients _______ el mesero (ver)
Help ASAP need help and thank you:)