diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Epinephrine is a hormone released from the adrenal gland of the body, most often in a stressful situation. It is known as the "fight-or-flight" hormone. One way
T is directly proportional to M. If T = 20 when M = 4, find: a) T when M=3 b) M when T=10
what terms describes an atom's tendency to hold onto electrons
Which expression is equivalent to this one? –5(6 + 11) A. (–5) • 6 + 11 B. (–5) + 6 + 11 C. (–5) • 6 • 11 D. (–5) • 6 + (–5) • 11
To keep freed black people from voting, Southern state legislatures: gave black people phony ballots reinstated slavery passed black codes instituted poll taxes
Is 1.5 greater than or less than 1
what function do third parties serve in American politics
PLZ HELP HURRY!!!! Subtract. –12 – (–17) A. –29 B. –5 C. 5 D. 29
Describe your town for someone who has never seen anything like it. Use imagery in your description and appeal to as many senses as you can, sight, sound, tast
which Expression is equivalent to 5(d + 1)