Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

When did Christina Aguliera begin her career?
Geometry math question
A change in the level of a(n) can effect how you react to certain situations and thus can effect your emotions.
In about _____________ percent of patients, cyclothymic mood swings develop into full-blown bipolar disorder.​
Suppose that x and y vary inversely and x = 1 when y = 12. Write a function that models the inverse variation. Graph the function and find y when x = 20. Write
When do children begin to understand cognitively that their sounds prompt responses? infancy two years old three years old four years old
What role did the almoravids play in the decline of Ghana
Identify What body systems eliminates urine as a waste product from the human body
what regions of the Americas were claimed by Spain, France, England, and Holland?
30 POINTS!!!!! WILL MARK BRAINLIEST! Karel and her family have just moved into a new neighborhood. Karel wants to earn money by baby-sitting for families with y