lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Under the Constitution of the United States, you may not be deprived of life, liberty, or property, without A. due respect for law. B. being charged with a crim
How does the cell get rid of waste products like carbon dioxide? A.The waste is transported in the nucleus. B.The waste leaves through the cell membrane. C.The
Use the formula f=1.8c+32 to convert -20 degrees into fahrenheit
Kevin drove 22 1/2 miles in 1/3 hour. What was his average speed in miles per hour
924 divided by 6. Help please, thank you
What are the steps to solving 24x=-12?
In Romeo and Juliet act 2, scene 3, for what does Friar Laurence scold Romeo? A. Being fickle B. Going to the Capulet party C. Missing confession D. Stayi
An object is accelerating if there is a change in speed and/or ________. A. Time B. Position C. Direction D. Displacement 10 Points to answers correct first. Fu
Michelle has some stamps, her sister has half as many stamps as she does. they have 1080 stamps in all. How many stamps does Michelle have?
What kind of resource is natural gas? a. nonrenewable b. renewable