Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

if additional bandages are needed for a severely bleeding wound they should be placed on top of the older bandages. True or False.
the Lewis structure of HCN contains _______. a.) one double bond and one single bond b.) one triple bond and one single bond c.) two single bonds d.) two doubl
6. Fuels derived from living things are known asA. biomass fuelsO B. electricityOC. synthetic fuels.O D. hybrid fuels.BackNextReview Answer Selections
Simplify the expression. 11c + 3(-5c + 4d) a.-18c + 12d b.-4c + 4d c.-4c + 12d d.6c + 4d + 3
what is the best definition of "explicit analysis of a text"? looking at the meter and rhyme focusing on the concrete elements that can be directly pointed out
What types of stories does Okonkwo tell his sons when they sit with him in his obi? colorful folktales featuring talking animals masculine stories of violenc
story and journey systems are techniques fora.categorizing informationc.memorizing informationb.reviewing informationd.none of these
What is one way the East India Company asserted its authority in India?
How do I find the length of the side.
A trip takes 7 3/4 hours and 2/3 of the trip is done how much longer to the end of the trip