peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the circle with the given radius or diameter. Use = 3.14. r = 6 A = 37.68 sq. units 113.04 sq. units 226.08 sq. units
What percentage of North American adults may be functioning below their potential due to proglonged exposure to stress
where do you see yourself in five years?
Can someone help me #11 PLEASE SHOW YOUR WORK
The function f(x) = 5x is an exponential function true or false
Simplify 2 square root of 10 times 3 square root of 12 answers A.6squar rootof120 B.12squar rootof60 C.12squar rootof30 D.5squar rootof120
What is the importance of flash cards ?
Line GJ is tangent to point A at point G.
A recipe that serves six calls for four cans of diced tomatoes. How many cans of diced tomatoes are needed for each serving?
The state of wyoming has roughly the shape of a rectangle that is 3.6 x 102 miles long and 2.8 x 102 miles high. what is the approximate area of wyoming? hint: