bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

an article bought for rs. 800 is sold for 5/4 of the cost price.Find the profit percentage.​
10th grade geometry Select statements that are true about angles on diagram
Directions: Match the terms in Column Il with the definitions in Column / Write the letter of the correct term in the blank at the left. Column II a. organ syst
Suppose LCM(a,b)=7200. 15. Find the smallest possible value of b. WILL GIVE BRAINLIEST TO FIRST CORRECT ANSWER.
Read these lines from the passage, "I should think this is about the place," he said. "What place?" asked his companion. "The place where the poor fellow was ki
why should i beleave god and if he is real is he really a good person i mean every time i pray my life gets worse
the If the area of a square shape paper is 96.04 cm?, find its a side.​
How I can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly I will give u brainliest!
What did Minoans produce for export in their dry, rocky environment? figs, cheese, and nuts grain, wood, and copper olives, grapes, and sheep purple dye, glass,
Medieval painting of a knight slaying a dragon while a lady looks on from a distance. A castle is in the background. What can you infer about how the English vi