Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

Which of these steps must writers first accomplish in order to build believable story elements within historical fiction? develop diverse fictional characters t
What is the study of the behavior and decision-making of small units such as families, individuals, or businesses?
negative 2.3 minus(4.5 minus 3 1/2
Of the following organisms, which is more likely to be very slow to respond to stimuli? A: Animal B: Plant
On a state map, a cartographer plots Geocity at coordinates (5, 8) and Shapetown at coordinates (11, 16). How far is it from Geocity to Shapetown?
Evaluate log8 12. Need help it's urgent!!
El anuncio describe un servicio. sí no explica cómo está de salud. sí no informa sobre la variedad de productos. sí no pide tu opinión. sí no explica por qué es
In a pet shop, there are 15 kittens and 20 puppies. 25 of the kittens and puppies have beige fur. Ten of these beige fur animals are kittens. What is the prob
Pilar is doing research on the USS Maine for a paper. what would be the best choice as a resource for information
Asa has a 600 pound tiki and 6 pulleys, how many pounds of force does he need to lift the tiki?